ჩერკასის ეპარქიას ტაძრის ირგვლივ არსებული მიწა ჩამოართვეს
პარკის მთელი გამწვანებული ტერიტორია, რომელზეც უმე-ის ტაძარი დგას, გადაეცემა საზოგადოებრივი საჭიროებებისათვის და ქალაქის პარკის მოსაწყობად.
მეექვსე სააპელაციო სასამართლომ ძალაში დატოვა ჩერკასის რაიონული ადმინისტრაციული სასამართლოს 2023 წლის 22 სექტემბრის გადაწყვეტილება, რომლის მიხედვითაც უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ჩერკასის ეპარქიამ დაკარგა მიწის ნაკვეთი ქალაქ ჩერკასის წმინდა მიქაელის ტაძრის ტერიტორიაზე, იუწყება ZMI.sk.ua”.
სობორნის პარკის 8,7 ჰექტარი ფართობის მიწის ნაკვეთი გადაეცემა საქალაქო პარკის შესაქმნელად და სხვა საზოგადოებრივი საჭიროებისთვის. საკათედრო ტაძრისა და შენობების ირგვლივ არსებული მიწა რჩება ჩერკასის ეპარქიის სარგებლობაში.
როგორც მჟკ იტყობინება, ჩერკასის რეგიონულმა პროკურატურამ შეიტანა სარჩელი უმე-ისა და კანევის საქალაქო საბჭოს წინააღმდეგ მიწის ნაკვეთის მდგომარეობაში „დაბრუნების“ შესახებ, რომლის ფართობია თითქმის 4200 კვადრატული მეტრი, სადაც მდებარეობს კანევის მიძინების ტაძარი.