მაკედონიაში ისაუბრეს, როდის აღიარებს მათი ეკლესია მეუ-ს
მაკედონიის მართლმადიდებლური ეკლესიის სტრუმიცას მიტროპოლიტმა ნაუმმა ისაუბრა, როდის აღიარებს მაკედონიის მართლმადიდებლური ეკლესია მეუ-ს "ავტოკეფალიას".
გამოცემასთან Strumitsa-ს ინტერვიუში, მიტროპოლიტმა ნაუმმა თქვა, რომ პატრიარქი ბართლომეოსი არ ითხოვს მეუ-ს აღიარებას, არამედ ითხოვს მხოლოდ მის „იერარქებთან“ თანამონაწილეობას, თქვა, რომ „უმარტივესი გზაა დარჩე კომფორტულ მდგომარეობაში და არ აიღო ყოველგვარი პასუხისმგებლობა, მაგრამ ეს გზა არასოდეს დასრულდება კარგად."
„ჩვენ, არაღიარებულებს, უმრავლესობიდან, როგორც ავტოკეფალურ ადგილობრივ ეკლესიას, გვექნება უფლება ვაღიაროთ ნებისმიერი ადგილობრივი ეკლესიის ავტოკეფალია, მაგრამ მხოლოდ მას შემდეგ, რაც მსოფლიო საპატრიარქოსგან პირველად მივიღებთ ავტოკეფალიის ტომოსს“, - აღნიშნა მიტროპოლიტმა ნაუმმა.
მან ასევე აღნიშნა, რომ „კონსტანტინოპოლსა და მოსკოვს შორის არსებულ კონფლიქტში ნებისმიერი მხარის დაკავება ნიშნავს ჩვენი ძვირფასი თვითგამოცხადებული ავტოკეფალიის დაკარგვას და ჩვენს შერწყმას ერთ-ერთ მხარესთან - და ყველაფრის დაკარგვას“.
იერარქის თქმით, „ფაქტობრივად, ჩვენ მიგვიღეს (ევქარისტიულ ზიარებაში - რედ.) სწორედ ამ კონფლიქტის გამო, თორემ არავინ გვაღიარებდა“.
„როგორც არ უნდა დასრულდეს, ეს ყველაფერი დამოკიდებულია იმაზე, არის თუ არა ღმერთი უპირველეს ყოვლისა, თუ რაიმე სხვა, რაზეც ახლა თითოეულ ჩვენგანს მოუწევს პასუხის გაცემა, რადგან მაშინ ძალიან გვიან იქნება“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა ნაუმმა.
მჟკ წერდა, რომ მიტროპოლიტი ნაუმის თქმით, ფანარი ითხოვს არა მეუ-ს აღიარებას, არამედ თავის „იერარქებთან“ მსახურებას.