პატრიარქი ბართლომე უმე (კ) კს-ს ყოველთვის სქიზმატიკოსებს ეძახდა,-გოვორუნი
არქიმანდრიტი კირილი (გოვორუნი) თვლის, რომ კიევის საპატრიარქო დაარსების დღიდან იყო სქიზმატური სტრუქტურა.
2021 წლის 21 ივნისს შტატგარეშე კლირიკმა, რმე-სა რქიმანდრიტმა კირილმა(გოვორუნი) თქვა, რომ კონსტანტინოპოლის პატრიარქი ბართლომე უმე (კ)კს-ს ყოველთვის განხეთქილების სტრუქტურად თვლიდა .
ჟურნალისტ საკენ არმუკზაევთან ინტერვიუში გოვორუნმა განაცხადა, რომ კიევის საპატრიარქო თავისი შექმნის დღიდან იყო "განხეთქილების სტრუქტურა", რომელიც არ აღიარებდა თავის "სქიზმატურ ხასიათს".
"მაგრამ პატრიარქი ბართლომე და სხვა იერარქები და სხვა ეკლესიების წინამძღვრები ამბობდნენ და აგრძელებენ საუბარს, რომ ეს იყო ნამდვილად სქიზმატური სტრუქტურა", -აღნიშნა გოვორუნმა.
ადრე მჟკ წერდა, რომ 2019 წლის 27 მაისს, მეუ-ს ხელმძღვანელის ეპიფანე დუმენკოს ანგელოზის დღეს, ფილარეტ დენისენკოსთან მივიდა "მსოფლიო პატრიარქის მარჯვენა ხელი" ანდრიანოპოლის მიტროპოლიტი ამპილოხი (სტერგიუ), რათა მისალმებოდა პატრიარქ ბართლომეს სახელით.
"მე თქვენ გადმოგცემთ მსოფლიო პატრიარქის მოლოცვას. ის თქვენ დიდ პატივს გცემთ და ძალიან უყვარხართ",-მიმართა მაშინ ფანარიონის იერარქმა მეუ-ს "საპატიო პატრიარქს".