მისმა უნეტარესმა უკრაინელებს სახელმწიფოებრიობის დღე მიულოცა
უმე-ის წინამძღოლმა თქვა, რომ მხოლოდ ერთიანობით, ღვთის სიყვარულითა და ურთიერთპატივისცემით შეიძლება მშვიდობიანი უკრაინის აღდგენა.
უნეტარესი მიტროპოლიტმა ონოფრემ უკრაინელებს უკრაინის სახელმწიფოებრიობის დღესასწაული მიულოცა, იუწყება უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი.
უმე-ის წინამძღვარმა თქვა, რომ თანამედროვე უკრაინა არის ძველი კიევის რუსეთის მემკვიდრე და ფასდაუდებელი საგანძური, რომელიც ჩვენმა წინაპრებმა გადმოგვცეს, არის ქრისტიანული რწმენა, რომელიც გახდა ხალხისთვის სასარგებლო ძალა სახელმწიფო, სულიერი, კულტურული და საგანმანათლებლო განვითარებისთვის.
„ქრისტიანი მოწოდებულია მიიღოს ცათა სასუფეველი, მაგრამ ქრისტეს ყოველი მიმდევარი ასევე არის თავისი მიწიერი სამშობლოს მოქალაქე. უფალმა მოგვცა კურთხეული უკრაინული მიწა მდიდარი მინერალური რესურსებითა და ნაყოფიერი ნიადაგებით, რათა კეთილსინდისიერი შრომით მივიღოთ მიწიერი ნაყოფის სიუხვე, მშვიდი ცხოვრება. თუმცა, მშვიდობიანი ცხოვრება არის ის, რაც ჩვენმა სამშობლომ მრავალი წელია არ იცის. რუსეთის სამხედრო ინტერვენციამ დაარღვია ჩვენი ხალხის სიმშვიდე, წაიღო ჩვენი თანამემამულეების სიცოცხლე“, - განაცხადა მან.
მისმა უნეტარესმა გაიხსენა, რომ უკრაინის არმია, რომლის რიგებშიც იბრძვიან უმე-ის მორწმუნეები - ძველი კიევის მეომრებისა და ზაპოროჟიელი კაზაკების დიდებული შთამომავლები, ახლა იცავს უკრაინას, აძლევენ მაგალითს ქრისტეს მცნების მსხვერპლშეწირვით შესრულებით.
„დღეს განსაკუთრებით უნდა გავიხსენოთ გამოჩენილი განმანათლებელი, მოციქულთა თანასწორი, ჩვენი პრინცი ვლადიმერ დიდი. სწორედ მისი ძალისხმევით გაჩნდა ძლიერი კიევის სახელმწიფო, რომლის ძალა იყო სულის ერთიანობაში, რომელშიც ჩვენს წინაპრებს შეუყვარდათ ცოცხალი ღმერთი და მას შემდეგ დაიწყეს ერთმანეთის პატივისცემა, მიუხედავად მათი მრავალფეროვნებისა.’’- თქვა უმე-ს წინამძღოლმა.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინელებმა უნდა შეინარჩუნონ ერთიანობა „განსაკუთრებით ისეთ საბედისწერო დროს, როდესაც მტერი ამჯობინებს ჩვენს წინააღმდეგ გამოიყენოს ჩვენს საზოგადოებაში არსებული განხეთქილება“.
მიტროპოლიტმა ონოფრემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უმე, როგორც უკრაინელი ხალხის ისტორიული ეკლესია, მუდმივად ყველაფრისა, იმყოფება თავის ხალხთან და ასრულებს თავის გადარჩენის მისიას ჩვენი სამშობლოს ყველა ტერიტორიაზე. ამ დღეს ჩვენი გული და ლოცვა არის ჩვენი ხალხის და განსაკუთრებით ჩვენი სასულიერო პირების, ასევე ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ და-ძმებთან, რომელთა დაბრუნებას მოუთმენლად ველით“.
„ჩვენი ძალა ერთობაშია! მხოლოდ ერთიანობით, ღმერთის სიყვარულითა და ერთმანეთის პატივისცემით შეგვიძლია დავამარცხოთ მტერი და აღვადგინოთ აყვავებული უკრაინა მშვიდობიანი მომავლით!“ – შეაჯამა მან.