უკრაინის ელჩმა ვატიკანში გააკრიტიკა პაპის სიტყვები უმე-ის დასაცავად
იურაშმა თქვა, რომ რომის პაპი ფრანცისკე შეიძლება ცუდად იყოს ინფორმირებული 8371 კანონპროექტის შესახებ.
უკრაინის ელჩმა ვატიკანში ანდრეი იურაშმა კომენტარი გააკეთა რომის პაპ ფრანცისკეს სიტყვებზე 8371 კანონპროექტის შესახებ, რომელიც მიზნად ისახავს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის აკრძალვას. პაპის მიერ უმე-ისადმი მხარდაჭერის საპასუხოდ, იურაშმა თქვა, რომ რომის პაპ ფრანცისკე შესაძლოა არასწორ ინფორმაციას ფლობს, იუწყება CREDO.
„მეჩვენება, რომ პაპი არ იყო კარგად ინფორმირებული ამ ამკრძალავი ღონისძიების შესახებ, რადგან არ არსებობს შეზღუდვები მლოცველებისთვის. ამ აკრძალვაში არ არის შეზღუდვები რწმენისა და ლოცვის თავისუფლებაზე“, - თქვა მან.
იურაშმა ასევე ხაზი გაუსვა მნიშვნელოვან განსხვავებას მათ შორის, ვინც ლოცულობს და ვინც თანამშრომლობს აგრესორთან. „უნდა ითქვას, რომ ამ ეკლესიის სასულიერო პირები უდავოდ მუშაობდნენ აგრესორისთვის“, - დასძინა მან.
ელჩმა ასევე აღნიშნა, რომ კანონი ეხება კონკრეტულად მათ, ვინც ზიანს აყენებს უკრაინას. „მე სრულიად ვეთანხმები პაპს, რომელიც ამბობს, რომ თუ ვინმე ბოროტებას სჩადის ერის წინაშე, ის უნდა დაისაჯოს. და ეს აკრძალვა ეხება სწორედ მათ, ვინც ამ კუთხით სჩადის დანაშაულს“, - აღნიშნა იურაშმა.
ამასთან, იგი ირწმუნება, რომ ლოცვის თავისუფლებას საფრთხე არ ემუქრება. იურაშმა ასევე განმარტა, რომ არ არსებობს შეზღუდვები მათთვის, ვისაც სურს დაამტკიცოს თავისი სარწმუნოება, როგორც მართლმადიდებლობა: „თუ ვინმეს სურს დაამტკიცოს თავისი სარწმუნოება, როგორც მართლმადიდებლური, მაშინ უკვე არსებობს მსოფლიო პატრიარქის ბართლომეს განკარგულება, რომ უკრაინაში შეიქმნა ავტოკეფალური ეკლესია. კერძოდ, მართლმადიდებლური და არ არსებობს შეზღუდვები მათთვის, ვისაც სურს რიტუალური ლოცვა და ვისაც მართლმადიდებლურ ეკლესიაში“.
როგორც მჟკ იტყობინება, რომის პაპი ფრანცისკე, უკრაინის კანონზე კომენტირებისას, რომელიც იწვევს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის აკრძალვას უკრაინაში, მოუწოდა „არ აიკრძალოს არცერთი ქრისტიანული ეკლესია პირდაპირ ან ირიბად“.