კანონი სახელის გადარქმევა მიმართულია უმე-ს ლიკვიდაციაზე, - მიტრ. კლიმენტი
იერარქმა აღნიშნა, რომ ხელისუფლების მცდელობა დააშინოს უმე არ მოახდენს გავლენას მორწმუნეთა პოზიციაზე, რომელთაც სურთ დარჩნენ კანონიკურ ეკლესიაში.
უკრაინის კანონი №2662- VIII ( სახელის გადარქმევის თაობაზე) მიღებულ იქნა პრეზიდენტ პეტრე პოროშენკოს დროს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ლიკვიდაციის მიზნით, განაცხადა პორტალ „მართლმადიდებლობა.Ru” - თვის მიცემულ ინტერვიუში ნეჟინისა და პრილუკიის მიტროპოლიტმა კლიმენტმა.
მისი სიტყვებით, ამ კანონით, რომლის მოქმედებაც შეჩერებულია, ხელისუფლება ცდილობს შეაშინოს კანონიკური ეკლესია. „ის, როგორც დამოკლეს მახვილი ეკლესიის ზემოთ ჰკიდია. ცუდად მოიქცევი - და რომელიმე ჩინოვნიკის გადაწყვეტილებით შესაძლებელია საოლქო სასამართლოს მიერ დადებული აკრძალვების ნიველირება. და მორჩა - პროცესი თავისთავად წავა“, - თვლის უმე-ს იერარქი.
ამასთან მან აღნიშნა, რომ ფაქტიურად სახელწოდების ცვლილება არ შეცვლის უმე-ს მორწმუნეების დამოკიდებულებას თავისი იერარქების მიმართ, მაგრამ მას შეუძლია დარტყმის ქვეშ დააყენოს ის, რაც ეკლესიამ შექმნა და ააღორძინა უკრაინაში დამოუკიდებლობის წლებში. „ჩემმა მრევლმა იცის, თუ რომელ ეკლესიას ვეკუთვნი, ვინაა ჩემი პატრიარქი, ვინაა კიევის მიტროპოლიტი ჩემთვის. და ისინი დიდი ხანია გაერკვნენ ამაში. თუ სხვაგვარად ვიწოდები, ამით არაფერი შეიცვლება. თუმცა, სახელმწიფო ამ კანონს იმისთვის იღებდა, რომ მოეხდინა უმე-ს ლიკვიდაცია - განაცხადა მიტროპოლიტმა კლიმენტმა. - თუმცა, თუ ჩვენ თავს რუსულ ეკლესიას ვუწოდებთ, მაშინ ჩვენთან, უკრაინაში ვინ დადებს ჩვენთან შეთანხმებას? სანამ ყველა დოკუმენტს გადააკეთებენ, ვფიქრობ, რომ დაიწყება უძრავი ქონების გაყოფა და ჩვენი ეკლესიას დაკარგავს იმის მნიშვნელოვან ნაწილს, რაც მან შექმნა და ააღორძინა ბოლო 30 წლის განმავლობაში“.
როგორც მჟკ წერდა, „ერისკაცებმა“ განაცხადეს, რომ მინისტრთა კაბინეტი ღიად დადგა ანტისაეკლესიო კანონების დაცვის მხარეს.