ერთსქესიანთა ქორწინების ლეგალიზაციამ შესაძლოა უკრაინას ამერიკული დახმარება დააკარგვინოს, - ექსპერტები
ზელენსკის განცხადებამ მწვავე დებატები გამოიწვია სოციალურ ქსელებში და ექსპერტებს შორის.
უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმერ ზელენსკის განცხადებამ, რომ იმ შემთხვევაში, თუ უმაღლესი რადა მიიღებს, იგი მოაწერს ხელს კანონპროექტს ერთსქესიანთა ქორწინების შესახებ „ოჯახური გაერთიანება“, საზოგადოებაში რეზონანსი გამოიწვია. ინიციატივა ექსპერტებმა შეაფასეს, იუწყება Strana.
საუბარია N9103 კანონპროექტზე „რეგისტრირებული პარტნიორობის ინსტიტუტის შესახებ“, რომელიც პარლამენტში 2023 წლის მარტში შევიდა. ექსპერტები შიშობენ, რომ ამ კანონის მიღებამ შესაძლოა გააუარესოს უკრაინის ურთიერთობა აშშ-ს ახალ ადმინისტრაციასთან.
რუსლან კუხარჩუკი, მოძრაობის «Всі разом!» ხელმძღვანელი, აღნიშნავს, რომ ზელენსკის თანხმობა, ხელი მოაწეროს კანონპროექტს, შეიძლება გააძლიეროს ანტიუკრაინული პროპაგანდა, განსაკუთრებით ვაშინგტონში ხელისუფლების ცვლილების კონტექსტში. „ეს „დიახ“ ახლა მნიშვნელოვნად გააძლიერებს ანტიუკრაინულ პროპაგანდას, რომელიც მიმართულია დასავლეთში რესპუბლიკელებისა და კონსერვატორების წინააღმდეგ. ისინი ახლა მხოლოდ სრულ ძალაუფლებას იღებენ. ამ „დიახ“-ის გარეშეც, სამწუხაროდ, ისინი უკვე დარწმუნებულნი იყვნენ, რომ თანამედროვე უკრაინა არის აშშ-ის დემოკრატიული პარტიის და რადიკალ მემარცხენეების პროექტი“, წერს კუხარჩუკი.
პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ყოფილი მრჩეველი ალექსეი არესტოვიჩი ასევე აფრთხილებს უკრაინა-ამერიკულ ურთიერთობებზე შესაძლო შედეგებს. ”რესპუბლიკელები გაგიჟდებიან და კიდევ ერთი არგუმენტი ექნებათ უკრაინას დახმარების შეწყვეტისთვის,” - თქვა არესტოვიჩმა.
პოლიტოლოგი ანდრეი ზოლოტარევი დასძენს, რომ ერთსქესიანთა პარტნიორობის შესახებ კანონის მიღებამ შესაძლოა უკმაყოფილება გამოიწვიოს არა მარტო საზღვარგარეთ, არამედ უკრაინელებშიც. „რესპუბლიკური ადმინისტრაციის საზღვარგარეთ ხელისუფლებაში მოსვლა სულ სხვა ტენდენციებს იწვევს მსოფლიოში. ამიტომ, თუ პრეზიდენტმა ზელენსკიმ სერიოზულად უპასუხა, მაშინ ის არასწორ ფუტკრებთან წავიდა თაფლისთვის. მაგრამ მთავარი ის კი არ არის, რა ხდება მსოფლიოში, არამედ ის, რომ უკრაინაში ხელისუფლება ვერ გაიგებს, დაიწყებენ თუ არა ერთსქესიანთა კავშირის ლეგალიზებას. ხალხი ახლა ზრუნავს უსაფრთხოებაზე, უსაფრთხოებაზე და ქვეყნის პერსპექტივაზე და არა ამ ყველაფერზე“, - თქვა ზოლოტარევმა გამოცემა Strana-სთვის მიცემულ კომენტარში.
პოლიტოლოგი რუსლან ბორტნიკი ხაზს უსვამს, რომ ლგბტ საკითხს დასავლური გრანტები დიდი ხანია მხარს უჭერენ, თუმცა ხელისუფლებაში რესპუბლიკელების მოსვლის შემდეგ სიტუაცია შესაძლოა შეიცვალოს. „ლგბტ უფლებების დაცვის თემას მრავალი წლის განმავლობაში დაუღალავად ამუშავებდნენ საზოგადოებრივი ორგანიზაციები დასავლური გრანტების გამოყენებით, ამიტომ ისინი დროდადრო უბრუნდნენ ამ საკითხს. მაგრამ ტრამპის გამარჯვების შემდეგ კონტექსტი იცვლება. მას წინა პლანზე არავინ წამოწევს. აღარაფერს ვამბობ იმაზე, რომ პრეზიდენტმა იჩქარა, ალბათ უბრალოდ ვერ მიხვდა, კონკრეტულად რაზე ეკითხებოდნენ მას“, - თვლის ბორტნიკი.
ზელენსკის განცხადებამ გამოიწვია მწვავე დებატები სოციალურ ქსელებში და ექსპერტებს შორის, განსაკუთრებით უკრაინის ურთიერთობებზე შესაძლო შედეგების ფონზე, აშშ-ს პრეზიდენტის დონალდ ტრამპის ახალ ადმინისტრაციასთან, რომელიც უარყოფითად არის განწყობილი ლგბტ თემების მიმართ.
როგორც მჟკ იტყობინება, ზელენსკიმ დაადასტურა, რომ ხელს მოაწერს კანონს სამოქალაქო პარტნიორობის შესახებ. სტუდენტებთან შეხვედრისას მას ჰკითხეს, მზად იყო თუ არა ამ კანონზე ხელი მოაწეროს, რაზეც პრეზიდენტმა დადებითად უპასუხა: „დიახ“.