თანამდებობის პირი, რომელიც მეთვალყურეობდა დესიატინის მონასტრის დანგრევას, საზღვარგარეთ გაიქცა
უკრაინის ისტორიის ეროვნული მუზეუმის დირექტორი ლიტვაში „დაიკარგა“. როგორც გაირკვა, მას სხვა ქვეყნის მოქალაქეობა ჰქონდა.
უკრაინის ისტორიის ეროვნული მუზეუმის ხელმძღვანელი ფიოდორ ანდროშჩუკი, რომელიც ხელმძღვანელობდა დესიატინის მონასტრის დანგრევას, საზღვარგარეთ გაიქცა. ამის შესახებ სახალხო დეპუტატმა სოლომია ბობროვსკაიამ Facebook-ზე განაცხადა.
მისი თქმით, ანდროშჩუკი მივლინებაში წავიდა და გაუჩინარდა. მივლინებას ვადა 20 სექტემბერს ამოეწურა, მაგრამ ანდროშჩუკი სამუშაო ადგილზე არასოდეს გამოჩენილა.
„როგორც ჩანს, მან გამოიყენა სხვა მოქალაქეობა დანიშნულებისამებრ (რატომ აქვს კიდე ეს სხვა საკითხია), მივლინებით გაემგზავრა იტალიასა და შვედეთში და, ჩემი საპარლამენტო მიმართვის პასუხის მიხედვით, დაიკარგა ლიტვაში გამოფენის გახსნაზე“, - წერს ბობროვსკაია.
თავის კომენტარებში ბობროვსკაიას უთხრეს, რომ ”ქვეყნის მთელმა სამუზეუმო საზოგადოებამ იცის მუზეუმის დირექტორის დეზერტირების შესახებ და ყველა დუმს, რადგან ისინი დამოკიდებულნი არიან სამინისტროზე”, რაზეც სახალხო დეპუტატმა უპასუხა, რომ ”ეს არის გაფრენა.” ვლადიმერ ვიატროვიჩმა ანდროშჩუკის გაქცევის შესახებ მოკლე კომენტარი გააკეთა: "სირცხვილი".
შეგახსენებთ, რომ ფიოდორ ანდროშჩუკი კიევში დესიატინის მონასტრის დანგრევის მთავარი კურატორი იყო. მან, როგორც დირექტორმა, დაიწყო თანხების შეგროვება ტაძრის დემონტაჟისთვის. „ძალიან სიმბოლური იქნება აღდგომამდე ამ ნაგვის შეგროვების დასრულება! ამიტომ ვთხოვთ ყველა დაინტერესებულ მოქალაქეს, მხარი დაუჭიროთ წამოწყებას. ერთად დავიცვათ ჩვენი ისტორია და კულტურა!“ - ასეთი მოწოდება გავრცელდა მუზეუმის ფეისბუქის ოფიციალურ გვერდზე.