ბულგარეთის ხელისუფლებამ უარი თქვა ძველი კალენდრის მიმდევრების რეგისტრაციაზე
სარეგისტრაციო სააგენტომ უარი თქვა „ბულგარეთის მართლმადიდებლური ძველი კალენდარული ეკლესიის“ რეგისტრაციაზე.
ბულგარეთის ხელისუფლებამ უარი თქვა „ბულგარული ძველი კალენდრის ეკლესიის“ რეგისტრაციაზე, იუწყება გამოცემა dariknews.
როგორც იუსტიციის მინისტრმა მარია პავლოვამ პარლამენტში გამოსვლისას განაცხადა, „ბულგარეთის მართლმადიდებლური ძველი კალენდარული ეკლესიის“ წარმომადგენლებმა რეგისტრაციაზე განაცხადი 19 დეკემბერს შეიტანეს, თუმცა 2024 წლის 27 დეკემბერს უარი მიიღეს. ამ გადაწყვეტილების გასაჩივრების ვადაა 14 დღე და იწურება 10 იანვარს.
მინისტრის თქმით, უარის თქმის მიზეზი განმცხადებლების მიერ საჭირო დოკუმენტაციის წარუმატებლობა გახდა. მიუხედავად იმისა, რომ მიეცათ ორი შესაძლებლობა, შეავსონ დოკუმენტაცია მიღებული ინსტრუქციების შესაბამისად, მათ ეს ვერ მოახერხეს.
პავლოვამ აღნიშნა, რომ იუსტიციის სამინისტროსა და მინისტრთა საბჭოს პოზიციის მიხედვით, 2022 წლიდან, აუცილებელია რელიგიების შესახებ კანონში ცვლილებების შეტანა. ასეთი რეკომენდაცია ასევე შეიცავს მინისტრთა კომიტეტის 2021 წლის მონიტორინგის ანგარიშს და შედის ევროპის ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებების განხორციელების საგზაო რუკაში.
ამ საკითხთან დაკავშირებით პარლამენტში მოისმინეს პრემიერ-მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელი დიმიტარ გლავჩევის და იუსტიციის მინისტრი მარია პავლოვას განცხადება. მიზეზი იყო გასული წლის 16 დეკემბრის უზენაესი საკასაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება რელიგიური ორგანიზაციის რეგისტრაციაზე, სახელწოდებით ბულგარეთის მართლმადიდებლური ძველი კალენდარული ეკლესია 2021 წლის ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილების შესაბამისად ,,ბულგარეთის მართლმადიდებლური ძველი კალენდარული ეკლესია და სხვები ბულგარეთის წინააღმდეგ’’.
მოსმენაზე ასევე განიხილეს განმცხადებლების ადვოკატის, ნატაშა დობრევასა და ბულგარეთის ევროპული სასამართლოს მოსამართლე იონკო გროზევის შესაძლო კავშირი, რომლებიც, გავრცელებული ინფორმაციით, ერთად მუშაობდნენ იურიდიულ ფირმაში ცხრა წლის განმავლობაში. მინისტრმა პავლოვამ დაადასტურა, რომ ეს ფაქტი აისახა ბულგარეთის მთავრობის მიერ ევროსასამართლოში გაგზავნილ პოზიციაში, როგორც მოსამართლე გროზევის აცილების საფუძველი.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი წერდა, რომ ბულგარეთის პატრიარქმა ძველი კალენდრის მიმდევრების ლეგალიზაცია ქვეყნის პრეზიდენტთან განიხილა.