ჩამოშორებულმა „მოკრივე იერარქმა“ მეუ-ს სინოდს სინედრიონი უწოდა
ადრიანე კულიკმა, რომელმაც ქალი სცემა, სოცქსელში მეუ-ს სინოდი ბიბლიურ სამსჯავროს შეადარა, ხოლო ზორიას კაციჭამია უწოდა.
უმე-ს „იერარქმა“ რუსლან (ადრიანე) კულიკმა სოციალურ ქსელში თავის Facebook გვერდზე კომენტარი გააკეთა მეუ-ს „წმინდა სინოდის“ გადაწყვეტილებაზე, რომლის მიხედვით ის ქალის ცემის გამო 1 წლით მსახურების აკრძალვით დასასვენებლად გაუშვეს. მოგვიანებით კულიკმა პოსტი წაშალა.
„სინოდი თუ სინედრიონი? ამის შეხახებ დეტალებში და მთავარ მოქმედ პირებზე, -დაწერა კულიკმა და დაამატა, რომ ადამიანები სუსტები არიან და მათ ვერ ენდობი. მეგობრებს შორისაც კი ნამდვილები თითქმის არ არიან“. თავისი პუბლიკაციის კომენტარებში „იერარქი“ წერდა, რომ ის მსახურებას მეუ-ს ერთ-ერთი წარმომადგენლის ინტრიგების გამო ჩამოაშორეს და მას უწოდა „კაციჭამია, რომელიც მიტროპოლიაში მუშაობს როგორც ერმაკი. ის, რომელმაც ფილარეტი მამა-შვილურად მოატყუა. ახლა კი მეთოჯინესავით ყველას მართავს“. ეტყობა, კულიკი კს უმე-ს ყოფილ სპიკერსა და მეუ-ს ამჟამინდელ სპიკერს ივანე (ევსტრათე) ზორიას გულისხმობდა.
შეგახსენებთ, მეუ-ს „სინოდმა“ კულიკი 27-ე სამოციქული კანონის დარღვევაში დამნაშავედ სცნო, მაგრამ მას ხარისხი კი არ ჩამოართვეს, არამედ დროებით დასასვენებლად გაუშვეს და აღნიშნეს, რომ მან „მის მიმართ წაყენებულ ბრალდებებში თავი ნაწილობრივ დამნაშავედ სცნო“.