მეუ-ს წევრებმა ღვთისმშობლის ხატის "ზეციური ნიშანი"სახელობის ტაძარი მიიტაცეს
შეიარაღებულმა რადიკალებმა გააძევეს კიევის ეკლესიის წინამძღვარი, რის შემდეგაც მეუ-მ გამოაცხადა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის თემის ნებაყოფლობით გადასვლა მეუ-ში
კიევში ღვთისმშობლის ხატის "ზეციური ნიშნის" სახელობის ტაძრის წინამძღვარმა, დეკანოზმა გეორგი სტოროჟენკომ ისაუბრა მეუ-ს მხარდამჭერების მიერ ეკლესიის მიტაცების შესახებ.
„ჩვენი ტაძარი მდებარეობს სოლომენსკის რაიონში, მე-5 სამშობიარო სახლის ტერიტორიაზე. მისი უნეტარესის მიტროპოლიტ ვლადიმერ საბოდანის ლოცვა-კურთხევით წინამძღვრად დამნიშნეს და მრავალი წელი ვიცხოვრე აქ ოჯახთან ერთად“, - ამბობს დეკანოზი გეორგი სტოროჟენკო.
სამი წლის წინ დიმიტრი გოვსეევი სამშობიარო საავადმყოფოს მთავარი ექიმი გახდა, საომარი მოქმედებების დაწყებისთანავე მისი მოადგილე გახდა ვლადიმერ ტიტიკალო. ასევე, სამშობიაროში გამოჩნდა მისი ძმა, რომან ტიტიკალო, ფასტოვის სოფლის საბჭოს დეპუტატი, რომელიც აქტიური მონაწილე იყო კიევის რეგიონში უმე-ის ეკლესიების მეუ-სთვის გადაცემისას.
„იმ მომენტიდან სამივემ პირველად დაიწყეს კამპანია ჩემი მეუ-ში გადაყვანის შესახებ. მთავარ ექიმთან შევთანხმდით, რომ ეკლესია ომის დასრულებამდე დაკეტილი იქნებოდა“, - ამბობს წინამძღვარი.
მაგრამ ეს არ იყო საკმარისი მეუ-ს მხარდამჭერებისთვის. ადამიანებმა, რომლებმაც თავი პოლიციელად და SBU-ს ოფიცრებად წარადგინეს, ტაძარში ჩხრეკა ჩაატარეს - შეამოწმეს საკურთხეველი, საცხოვრებელი ოთახები, მობილური ტელეფონები, კომპიუტერები და დეკანოზის შვილების ტანსაცმელი და რვეულებიც კი. მღვდელი დაკითხეს და მოითხოვეს ქტიტორების სახელები და გვარები.
"მე არ დავასახელე ისინი და ვთქვი, რომ ტაძარი ააშენა "მთელმა მსოფლიომ" და ჩვენი წინამძღვარი მიტროპოლიტი ონუფრი, მთელ ეკლესიასთან ერთად, გადაწყვეტს გადავიდეს თუ არა მეუ-ში ან სხვა რელიგიურ გაერთიანებაში", - ამბობს მღვდელი.
მთავარმა ექიმმა განაგრძო ულტიმატუმების დაყენება და მღვდელს ხელითაც კი შეეხო, შეურაცხყოფა მიაყენა და „ოჯახთან ერთად ეკლესიიდან გასვლა“ მოსთხოვა.
”ამგვარად, სამშობიარო საავადმყოფოს მთავარმა ექიმმა გოვსეევმა და ორმა ძმამ ვლადიმერ და რომან ტიტიკალომ გამაძევეს ეკლესიიდან მეუ-ში გადაყვანაზე უთანხმოების გამო,” - განმარტავს დეკანოზი გეორგი სტოროჟენკო. რექტორის ოჯახმა ნივთები ჩაალაგა, ჩატვირთა მანქანებში და დაიწყო სამშობიარო სახლის ტერიტორიის დატოვება, მაგრამ გასასვლელი გადაკეტეს რადიკალურად განწყობილმა შეიარაღებებმა, რომლებიც შეურაცხყოფას აყენებდნენ და ემუქრებოდნენ უმე-ის მღვდელს. შეიარაღებულ რადიკალებზე გავლენა იქონია მხოლოდ მრევლის ლოცვებმა, რომლებიც მღვდლის გათავისუფლებას ითხოვდნენ.
„ყველა ეს მუქარა იყო რეალური და არა უსაფუძვლო. მეორე დღეს (24 მარტი - რედ.), იქ მყოფი თავდაცვის ძალების წარმომადგენლებს შორის მორწმუნეებმა განაცხადეს, რომ მხოლოდ ოჯახი (დედა და ორი შვილი) გახდა გარანტი იმისა, რომ მე, როგორც უმე-ის მღვდელი, ცოცხალი გადავრჩი. ღვთის მადლით მოვახერხე ტაძრის ანტიმენსიის და ლიტურგიკული ჭურჭლის ამოღება“, - ამბობს ტაძრის წინამძღვარი.
3 აპრილს მეუ-მ გაავრცელა ინფორმაცია "კიევის უმე-ის პირველი რელიგიური თემის სქიზმატიკოსთა რიგებში ნებაყოფლობით გადაყვანის შესახებ ", რომელიც გულისხმობდა მიტაცებულ ტაძარს. სტრუქტურის ვებსაიტმა გამოაქვეყნა ინფორმაცია, რომ ეპიფანე დუმენკო შეხვდა კიევის სამრევლოების წარმომადგენლებს, რომლებმაც „გადაწყვიტეს გაჰყოლოდნენ ტომოსს და შეუერთდნენ ადგილობრივ უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას“. დუმენკოს რეზიდენციას ესტუმრნენ კიევის მე-5 სამშობიარო სახლის დირექტორი დიმიტრი გოვსეევი, ხსენებული ძმები ტიტიკალოები, ასევე მეუ-ს „სასულიერო პირები“ ბოგდან ტიმოშენკო და გრიგორი ფოია.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ მეუ-ს აქტივისტებმა ჩაშალეს მსახურება და მიიტაცეს ტაძარი სმელაში.