ბორისპოლში თავდამსხმელებმა საკათედრო ტაძრის ტერიტორია დატოვეს
შეკრებილმა მრევლმა და პოლიციამ შეიარაღებულ ადამიანებს ბორისპოლის საკათედრო ტაძრის აღებაში ხელი შეუშალა.
შეიარაღებულმა თავდამსხმელებმა, რომლებმაც ბორისპილის შუამავლობის ტაძარი დაიკავეს, პოლიციის მოსვლის შემდეგ დატოვეს ტაძრის ტერიტორია. ამის შესახებ მჟკ-ს ეპარქიის ერთ-ერთმა სასულიერო პირმა განუცხადა.
”დღეს, 14 აპრილს, დაახლოებით დილის 9:30 საათზე, ადგილობრივი ტერიტორიული თავდაცვის, უსაფრთხოების სექტორის და ბორისპილ-1 მოხალისეთა ბატალიონის წარმომადგენლებმა ბოგდან მეტაშოპის ხელმძღვანელობით დაიწყეს შეკრება ბორისპოლის შუამავლობის საკათედრო ტაძრის ტერიტორიაზე. მათ გადაკეტეს საკათედრო ტაძრის ტერიტორიაზე მისასვლელი, შევიდნენ გალავანში და ყველა გასასვლელთან პერიმეტრის გასწვრივ იდგნენ და არავის შეუშვეს, განაცხადა მღვდელმა. „ჩვენ თან გვქონდა მოწმობები, რომ ტაძრის სასულიერო პირები ვიყავით, მაგრამ ამ ადამიანებმა არ შეგვიშვეს ტერიტორიაზე, თქვეს, რომ ჩვენ ვიყავით მოსკოვის მღვდლები და მოითხოვეს გადავსულიყავით მეუ-ში.
ერთ-ერთმა მღვდელმა ვიდეოზე გადაიღო რა ხდებოდა. ამის შემჩნევისას თავდამსხმელებმა აიღეს მისი ტელეფონი, წაშალეს ვიდეო და აგრესიულად განაცხადეს, რომ ომის დროს გადაღება შეუძლებელი იყო. პარალელურად, ერთ-ერთი ვიდეორგოლსაც იღებდა და ამაში ხელი არავინ შეუშლია.
”ამ დროს ტაძრის მრევლებმა შეკრება დაიწყეს”, - განაგრძო სასულიერო პირმა. - თავდამსხმელებმა თქვეს, რომ მათი კაცი მოვიდოდა და ხელს მოაწერდა გადაცემას მეუ-ში. მაგრამ მოვიდა მხოლოდ ჩვენი მრევლი - ხალხი, ვინც ააშენა ეს ტაძარი, რომლებიც დადიან ღვთისმსახურებაზე, მათ ტერიტორიაზე შესვლის უფლებაც არ მისცეს“.
ამ დროს პოლიციაც მოვიდა. პოლიცია მრევლსა და დამპყრობლებს ესაუბრა, მოხდა მცირე შეტაკება, რის შემდეგაც პოლიციამ თავდამსხმელებს დაშლა სთხოვა. მოხალისეთა ბატალიონის წევრებმა განაცხადეს, რომ პოლიციისადმი პატივისცემის გამო წავიდნენ. მართლა ჩასხდნენ მანქანებში და წავიდნენ.
„სამადლობელი წირვა ჩავატარეთ, მაგრამ ამჟამად ტაძარში ვრჩებით, რადგან მათი მანქანები ყოველთვის მოდიან და მიდიან, გვეშინია, რომ სიტუაცია დაიძაბოს“, - გვიზიარებს საკათედრო ტაძრის მღვდელმსახური.
მისივე თქმით, დაკავების მცდელობაში მონაწილე რამდენიმე პირი საკათედრო ტაძრის მიღმა დარჩა და აგრძელებს მონიტორინგს.
როგორც მჟკ წერდა, რადიკალებმა აიღეს ბორისპილის საკათედრო ტაძარი და მოითხოვეს საზოგადოების მეუ-ში გადაყვანა.