SBU-მ მიტროპოლიტ ჯონათანს ახალი ბრალდებები წაუყენა
SBU-მ ახალი ბრალდებები წაუყენა ტულჩინისა და ბრატსლავის მიტროპოლიტ ჯონათანს - უსაფრთხოების ძალები ამტკიცებენ, რომ მან თითქოს გაამართლა რუსული აგრესია. ამის შესახებ სპეცსამსახურების ტელეგრამის არხი იტყობინება.
SBU ირწმუნება, რომ მეუფემ მოამზადა ბროშურები, სადაც იგი ამართლებს რუსეთის შეიარაღებულ აგრესიას და უკრაინის აღმოსავლეთ და სამხრეთ რეგიონების დროებით ოკუპაციას.
„გარდა ამისა, თავის „აგიტაციაში“ იგი ითხოვს სახელმწიფო ხელისუფლების ხელში ჩაგდებას და ჩვენი ქვეყნის საზღვრების დარღვევას. მასობრივი წარმოების პრო-კრემლის მასალები ინახებოდა ეკლესიაში. სამომავლოდ მეუფე გეგმავდა ეპარქიის ოფისის მეშვეობით ადგილობრივ მცხოვრებთათვის მათი გადაცემის ორგანიზებას“, - ნათქვამია SBU-ს განცხადებაში.
მიტროპოლიტს ბრალი სამი მუხლით წარედგინა: გამართლება, კანონიერად აღიარება, უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის შეიარაღებული აგრესიის უარყოფა, კონსტიტუციური წესრიგის ძალადობრივი ცვლილების მოთხოვნით მასალების გავრცელება და ტერიტორიის საზღვრების შეცვლის მოთხოვნით მასალების გავრცელება.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ ჩხრეკა ჩატარდა მიტროპოლიტ ჯონათანის სახლში და ეჭვმიტანილად სცნეს კონსტიტუციის 161 მუხლის მე-2 ნაწილში. (მოქალაქეთა თანასწორობის დარღვევა მათი რასის, ეროვნების, რეგიონალური კუთვნილების, რელიგიური მრწამსის, შეზღუდული შესაძლებლობის და სხვა საფუძვლების მიხედვით).
თავად ვლადიკამ განაცხადა, რომ მის წინააღმდეგ საქმე შეკვეთილია და მიმართულია უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ, ასევე მიზნად ისახავს სასულიერო პირებსა და მორწმუნეებში დაბნეულობის შემოტანას. მჟკ ასევე იტყობინება, რომ ტულჩინის ეპარქიის სასულიერო პირებმა სრული ნდობა გამოუცხადეს თავიანთ მმართველ ეპისკოპოსს.