SBU კომენტარი გააკეთა კიევ-პეჩორის ლავრაში ჩხრეკის შესახებ
SBU-მ განაცხადა, რომ ჩხრეკა ლავრაში ტარდება სისტემატური სამუშაოს ფარგლებში, „უკრაინაში რუსული სპეცსამსახურების დივერსიული საქმიანობის საწინააღმდეგოდ“.
SBU-ს პრესსამსახურმა გამოაქვეყნა ოფიციალური კომენტარი დეპარტამენტის ტელეგრამის არხზე ლავრაში ჩხრეკასთან დაკავშირებით.
სადაზვერვო სამსახურის ცნობით, SBU, ეროვნული პოლიცია და ეროვნული გვარდია აწარმოებენ კონტრდაზვერვის აქტივობებს იქ „როგორც SBU-ის სისტემური მუშაობის ნაწილი უკრაინაში რუსული სპეცსამსახურების დივერსიული მოქმედებების საპირისპიროდ“.
SBU აცხადებს, რომ ზომების მიზანია ლავრას, როგორც "რუსული სამყაროს უჯრედის" გამოყენების პრევენცია, მონაცემების გადამოწმება უმე-ის შენობების გამოყენების შესახებ დივერსიული და სადაზვერვო ჯგუფების, უცხო ქვეყნის მოქალაქეების თავშესაფრად, იარაღის და ა.შ. შესანახად.
ანგარიშში ასევე ნათქვამია, რომ უშიშროების ძალები ამოწმებენ ლავრის შენობებსა და ტერიტორიებს, ეძებენ იქ მიმოქცევაში აკრძალულ საგნებს, ამოწმებენ მოსახლეობას უკრაინის სახელმწიფო სუვერენიტეტის საზიანოდ უკანონო ქმედებებში მონაწილეობაზე.
გარდა ამისა, SBU-მ განმარტა, რომ თავის ქმედებებით „იცავს მიუკერძოებლობის პრინციპს ნებისმიერი რელიგიური კონფესიის საქმიანობაში და პატივს სცემს ყოველი მოქალაქის უფლებას აზრისა და რელიგიის თავისუფლებაზე, როგორც ეს განსაზღვრულია უკრაინის კონსტიტუციით“.