უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის დონეცკის ეპარქიის სასულიერო პირი გარდაიცვალა
2023 წლის 24 თებერვალს, ხანგრძლივი ავადმყოფობის შემდეგ, მღვდელმთავარი ანატოლი პიატა, დონეცკის ეპარქიის გადამდგარი სასულიერო პირი, გარდაიცვალა, იუწყება ეპარქიის პრესსამსახური.
დონეცკისა და მარიუპოლის მიტროპოლიტ ილარიონის ლოცვა-კურთხევით 26 თებერვალს საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ ქალაქ სვიატოგორსკის ყოვლადწმიდა ეკლესიაში, სადაც გარდაცვლილი მღვდელმსახური მსახურობდა, ახლად მიცვალებული მღვდელმთავარი ანატოლის პანაშვიდი გაიმართება.
დეკანოზი ანატოლი დაიბადა 1956 წლის 22 ივლისს ზაპოროჟიის ოლქის ნოვო-ვასილიევსკის რაიონის სოფელ ვოსკრესენკაში. მიღებული აქვს საშუალო და არასრული უმაღლესი განათლება.
1991 წლის 23 სექტემბერს დაინიშნა დონეცკის ოლქის სლავიანორსკის ყველა წმინდანის ეკლესიის წინამძღვრად.
2020 წლის 26 აგვისტოს, წარდგენილი განცხადების მიხედვით, მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობის გათვალისწინებით, დაინიშნა დონეცკის ეპარქიის სასულიერო პირთა შემადგენლობაში. იგი იმყოფებოდა წმიდა მიძინების სვიატოგორსკის ლავრაში.
„მამა ანატოლიმ თავისი ცხოვრების თითქმის 30 წელი მიუძღვნა ყოვლადწმიდა ეკლესიას, დაუღალავად მოღვაწეობდა, მხურვალედ ქადაგებდა სახარებას და ლოცულობდა სამწყსოსათვის. ყოვლადმოწყალე უფალმა აკურთხოს ახლადმიცვალებული მამის სული სადაც მართალნი განისვენებენ!“ - აღნიშნეს ეპარქიაში.