SBU: კოხანოვსკას ციხე ემუქრება
სამართალდამცავ ვიქტორია კოხანოვსკას მოახსენეს ახალი ეჭვის შესახებ „უკრაინის წინააღმდეგ რფ-ის აგრესიის უარყოფის“ საქმეში.
უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურმა განაცხადა მართლმადიდებელ სამართალდამცავ ვიქტორია კოხანოვსკას მიმართ ახალი ეჭვის შესახებ. გამოძიება ეჭვმიტანილად აცხადებს მას „უკრაინის წინააღმდეგ რფ-ის აგრესიის უარყოფაში“, ხოლო უუს-ში უკვე განაცხადეს, რომ კოხანოვსკას ემუქრება ციხე ქონების კონფისკაციით, აცხადებდნენ სპეცსამსახურის პრესსამსახურში.
იქ აღნიშნეს, რომ კოხანოვსკა თითქოს „უარყოფდა რუსეთის შეიარაღებული აგრესიის ფაქტებს და ომს შიდა სამოქალაქო კონფლიქტს უწოდებდა“.
გარდა ამისა, გამოძიების ვერსიით, თავის სოცქსელებში კოხანოვსკა თითქოს „წამოადგენდა პროგნოზებს ჩვენი სახელმწიფოს მთელი ტერიტორიის დაპყრობის გარდაუვალობაზე და უკრაინელ დამცველთა დისკრედიტაციას ცდილობდა“.
უუს-ში აგრეთვე აღნიშნეს, რომ სამართალდამცავის მიერ სოცქსელებში გამოქვეყნებულ მასალებს იყენებდნენ რუსული ტელეარხები და ინტერნეტ-რესურსები და აწვდიდნენ „დამახინჯებულ ინფორმაციას უკრაინის რიგითი მოქალაქეების პოზიციის სახით“.
„წყდება საკითხი ფიგურანტის დანაშაულებრივი ქმედებების დამატებითი კვალიფიკაციის შესახებ და მისთვის აღკვეთის ღონისძიების შესაფარდებლად“, - დამატებით აღნიშნეს უწყებაში.
სტატიის (სტ. 436, ნაწ. 2 - რედ.) სანქცია, რომლითაც კოხანოვსკას ეჭვმიტანილად მიიჩნევენ, ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას 5 წლამდე ან თავისუფლების შეზღუდვას ხუთ წლამდე.