ზელენსკიმ ფანართან მოლაპარაკებები დააანონსა
პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ 20 აგვისტოს თავის ვიდეომიმართვაში მადლობა გადაუხადა უმაღლეს რადას 8371 კანონპროექტის მიღებისთვის, რომელიც ფაქტობრივად კრძალავს უმე-ის საქმიანობას და დააანონსა მოლაპარაკება კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს წარმომადგენლებთან.
"ჩვენ გავაგრძელებთ უკრაინის, ჩვენი საზოგადოების გაძლიერებას", - განაცხადა პრეზიდენტმა.
მანამდე მედიაში საკუთარ წყაროებზე დაყრდნობით გავრცელდა ინფორმაცია, რომ 20-21 აგვისტოს კიევში კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს დელეგაცია ჩავა, რომლის გაცხადებული მიზანი უკრაინაში რელიგიური ვითარების მოგვარება იყო. დელეგაციის შემადგენლობაში იქნებიან ვინიპეგის მთავარეპისკოპოსი ილარიონი, პისიდიის მიტროპოლიტი იობი და საპატრიარქო დიაკონი ეპიფანე კამიანოვიჩი.