ცსს: უკრაინას მსოფლიოში ყველაზე მაღალი სიკვდილიანობის მაჩვენებელი აქვს
აშშ-ის ცენტრალური სადაზვერვო სააგენტოს უახლესი მონაცემებით, უკრაინა მსოფლიოში პირველ ადგილზეა სიკვდილიანობით, ხოლო ბოლო ადგილზე შობადობის მაჩვენებლით. მოხსენებაში აღნიშნულია, რომ ქვეყანაში სიკვდილიანობის მაჩვენებელი 18,6-ია 1000 ადამიანზე, რაც ყველაზე მაღალია მსოფლიოს ნებისმიერ ქვეყანაში.
ლიტვა მეორე ადგილზეა 15,02 სიკვდილიანობის მაჩვენებელით 1000 ადამიანზე, ხოლო სერბეთს აქვს სიკვდილიანობის მაჩვენებელი 14,9 ათას ადამიანზე. სიკვდილიანობის ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი დაფიქსირდა ყატარში - 1,4 სიკვდილი 1000 ადამიანზე.
ნაყოფიერების მიხედვით, უკრაინა ბოლო ადგილზეა 1000 ადამიანზე 6 დაბადებით. ეს მაჩვენებელი ოდნავ მაღალია საფრანგეთის სენ-პიერსა და მიკელონის ტერიტორიაზე - 6,4 დაბადება 1000 ადამიანზე. შობადობის მაჩვენებლით ლიდერი ნიგერი გახდა 1000 ადამიანზე 46,6 დაბადებით.
შეგახსენებთ, რომ 2024 წელს უკრაინაში სიკვდილიანობის მაჩვენებელი სამჯერ აღემატება შობადობას. ყველაზე მეტი რეგისტრირებული შობადობა და გარდაცვალება ხდება დნეპროპეტროვსკის რეგიონსა და კიევში.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის მაისის მონაცემებით, უკრაინაში 29 მილიონი ადამიანი ცხოვრობს, განაცხადა უკრაინის მომავლის ინსტიტუტმა.