ტერნოპოლის რეგიონალურ სახელმწიფო ადმინისტრაციაში გაიმართა შეხვედრა პოჩაევის ლავრის ქონების შესაფასებლად
კომისიამ შეისწავლა ლავრის ქონების შეფასების და ნაკრძალის ტერიტორიაზე მშენებლობის ნებართვის გაცემის კანონიერების საკითხები.
ტერნოპოლის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის საზოგადოებრივმა საბჭომ მეორე სხდომა გამართა, სადაც განიხილეს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიერ პოჩაევის ლავრის გამოყენების კანონიერება. ამის შესახებ ინფორმაციას ტერნოპოლის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის პრესსამსახური ავრცელებს.
კომისიის მდივნის, ვლადიმირ ვორონინის თქმით, პირველ შეხვედრებზე განიხილება „პოჩაევის ლავრის თემის კვლევის ტაქტიკა და სტრატეგია“.
„ჩვენ ვმუშაობთ ექსკლუზიურად იურიდიულ სფეროში. ჩვენ უარვყოფთ ემოციებს, ვემიჯნებით პოლიტიკურ საკითხებს, აქცენტს ვაკეთებთ მხოლოდ მოქმედი კანონმდებლობის დაცვაზე. შევისწავლით დოკუმენტებს, შევამოწმებთ, აკმაყოფილებს თუ არა ისინი სამართლებრივ მოთხოვნებს“, - განაცხადა მან.
რეგიონული სახელმწიფო ადმინისტრაციამ ასევე იტყობინება, რომ უკრაინის მთავრობამ უკვე გაუგზავნა რჩევები კომისიას პოჩაევის ლავრის იჯარასთან დაკავშირებული საკითხების შესასწავლად.
როგორც მჟკ იტყობინება, ტერნოპოლის სამხარეო სახელმწიფო ადმინისტრაციაში გაიმართა კომისია ფოჩაევის ლავრიდან „მოსკოვის საპატრიარქოს განდევნის მიზნით“.