უნგრეთმა დაადასტურა უშძ-ს 11 პატიმრის განთავისუფლება, რმე-ს მონაწილეობით
უკრაინის შეიარაღებული ძალების ტყვედ ჩავარდნილი 11 ჯარისკაცის გათავისუფლება უნგრეთის ვიცე-პრემიერის მონაწილეობით განხორციელდა.
2023 წლის 9 ივნისს, უნგრეთის ვიცე-პრემიერმა ზოლტ შემიენმა Blikk-ის რესურსის კომენტარში დაადასტურა მონაწილეობა უკრაინის შეიარაღებული ძალების 11 ტყვედ ჩავარდნილი ჯარისკაცის ტრანსკარპატიიდან ქვეყანაში გადაყვანაში.
შემიენმა უარი თქვა ოპერაციის დეტალების გამჟღავნებაზე, მაგრამ განაცხადა, რომ „ეს ადამიანები თავისუფლებას უნდა უმადლოდნენ რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას“. „ეს ჩემი ადამიანური და პატრიოტული მოვალეობაა“, - დასძინა უნგრეთის ვიცე-პრემიერმა.
ამავდროულად, უნგრულმა რესურსმა karpathir განაცხადა, რომ 11 ტრანსკარპატელის გათავისუფლება უკავშირდება რომის პაპ ფრანცისკეს მისიას, გაათავისუფლოს პატიმრები.
მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ უკრაინის მთავარმა სადაზვერვო სამმართველომ „არ დაადასტურა“ უკრაინელი ტყვეების უნგრეთში გადაყვანა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მონაწილეობით.