სანამ უკრაინას ვიცავ, ჩემი სახლის წართმევა სურთ, - სამხედრო პირი ლავრაზე
ჯარისკაცს სურს სასამართლოში დაიცვას მონასტრის ბერები, რომლებსაც კიევ-პეჩერის ლავრიდან განდევნით ემუქრებიან.
უმე-ის ადვოკატმა დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა თავის ტელეგრამ-არხზე გააზიარა უკრაინის შეიარაღებული ძალების სამხედრო მოსამსახურის ვიდეო მესიჯი მოსამართლეებისთვის, რომლებიც განიხილავდნენ კიევ-პეჩერის ლავრიდან ბერების გამოსახლების საქმეს, სასამართლო პროცესზე ჩართვის თხოვნით.
თავის მიმართვაში მან თქვა: „უბრალოდ უნდათ ჩემი, უკრაინელი შეიარაღებული ძალების მებრძოლის, რომელიც 2014 წლიდან იცავს უკრაინას, წმინდა მიძინების კიევ-პეჩერის ლავრიდან განდევნა. სახელმწიფოს, რომელსაც მე ვიცავ, სურს ჩემი სახლის წართმევა. ” მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მონასტერში მყოფი ბერები ყრმობიდან მონასტერში ცხოვრობენ და წასასვლელი უბრალოდ არსად აქვთ.
მან ასევე კითხვა დაუსვა მოსამართლეებს: „რატომ ვიბრძვი? მაქვს ჭრილობები, მაქვს სახელმწიფო ჯილდოები... მე და ჩემს ძმებს, უმაღლესი რადას მიერ „აკრძალულ“ უმე-ის ერთგულებს. უბრალოდ სიტყვებს ვერ ვპოულობ."
თავის მიმართვაში მან მოითხოვა სასამართლო პროცესის გადადება და დასძინა:
„ძალიან გთხოვთ, ჩამრთოთ პროცესში, როგორც მესამე მხარე. სათქმელი მაქვს. რაღაც მაქვს ასახსნელი. ჩვენ არ გვყავს სეპარატისტები ლავრაში, ჩვენ არ გვყავს პრორუსული აგენტები ან რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან დაკავშირებული ხალხი“.
როგორც მჟკ იტყობინება, 3 ოქტომბერს ჩრდილოეთის ეკონომიკური სასამართლო განიხილავს კიევ-პეჩერის ლავრიდან ბერების გამოსახლების საქმეს. მონასტრის ძმები ლოცვას ითხოვენ.