აფრიკის ბევრი მღვდელი მეუ-ს აღიარების წინააღმდეგი იყო, - ელადის იერარქი
ემე-ის მიტ-ის სიტყვებით, პატ. თეოდორემ იგნორირება გაუკეთა ზოგიერთი იერარქის, კლირიკოსთა და მორწმუნეთა მხრიდან პროტესტებს,რომლებიც მეუ-ს აღიარების წინააღმდეგ გამოდიოდნენ.
პირეის მიტროპოლიტი სერაფიმე ყვებოდა, რომ ალექსანდრიის საპატრიარქოს სამღვდელოების მნიშვნელოვანი ნაწილი პატრიარქ თეოდორეს მიერ მეუ-ს აღიარების წინააღმდეგი იყო, იუწყება გამომცემლობა agapotonxristo.blogspot.com.
მეუფის სიტყვებით, „პრობლემა აფრიკაში უფრო ღრმა აღმოჩნდა, ვიდრე თავიდან ჩანდა“. მან განაცხადა, რომ „ყველა რანგის სამღვდელოების მნიშვნელოვანი ნაწილი, აგრეთვე მორწმუნეებისაც, თავიდანვე გამოდიოდა პატრიარქ თეოდორეს მიერ კიევის განხეთქილების მონაწილეების მიერ საეკლესიო ფორმაციის აღიარებისა და მიტროპოლიტ ონოფრეს მეთაურობით კანონიკური ეკლესიის განდევნის წინააღმდეგ“.
პირეის მიტროპოლიტმა აღნიშნა, რომ თავდაპირველად პატრიარქმა თეოდორემ არ აღიარა მეუ-ს „ავტოკეფალია“ და მიტროპოლიტ ონოფრეს თავისი ურყევი მხარდაჭერა განუცხადა, თუმცა მოგვიანებით მკვეთრად შეცვალა რიტორიკა.
მეუფე ყვებოდა, რომ „ალექსანდრიის საპატრიარქოს ზოგიერთი იერარქი არა მარტო აპროტესტებდა ან არ უნდოდა უკრაინის „ავტოკეფალიის“ აღიარება, არამედ მათ მტკიცე უარი განაცხადეს“.
„არსებული ხმები დიდ შიდა პრობლემაზე, რომელსაც შეეჯახა ალექსანდრია, სრულიად ოფიციალურად იყო დადასტურებული“, - ხაზი გაუსვა მღვდელმთავარმა.
მისი სიტყვებით, „სამწუხაროდ, პატრიარქმა თეოდორემ იგნორირება გაუკეთა ალექსანდრიის ეკლესიის მიტროპოლიტებისა და სხვა მღვდელმსახურთა ამ „პროტესტებსა“ და „უარს“ (მეუ-ს აღიარებაზე, - რედ.) და ნაცვლად იმისა, რომ ამ უსერიუზულესი საკითხის გადასაწყვეტად მოეწვია სინოდი, მან უკრაინის ავტოკეფალია აღიარა და ამით სინოდალური სისტემა დაარღვია“.
ადრე მჟკ წერდა, რომ, პირეის მიტროპოლიტ სერაფიმეს სიტყვებით, პატრიარქმა ბართლომემ მართლმადიდებლობაში წარმოუდგენელი კრიზისი გამოიწვია.