საბჭოთა და უკრაინის ხელისუფლების მხრიდან ეკლესიის შესახებ დასავლეთის მოტყუება: არის სხვაობა?
კგბ-მ გაგზავნა ფილარეტი დასავლეთში ეკლესიის „თავისუფლების“ შესახებ ინფორმაციის გადასაცემად, მაშინ როდესაც სსრკ ხურავდა ეკლესიებს და აპატიმრებდა მღვდლებს. ახლა ჩვენი მთავრობა აგზავნის ეროსუს-ს აშშ-ში იმავე მიზნით.
2023 წლის 30 ოქტომბერს ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინის საბჭოს წარმომადგენლები გაემგზავრნენ შეერთებულ შტატებში. იქ მათ განაცხადეს, რომ "არც ერთი ეკლესია არ არის აკრძალული" უკრაინაში და მეუ-ს სპიკერმა, ევსტრატი ზორიამ ამერიკელებს მოუყვა "რელიგიის თავისუფლების უპრეცედენტო დონის შესახებ". მაგრამ ეს დელეგაცია მართლა გაემგზავრა აშშ-ში მხოლოდ იმისთვის, რომ ეთქვა, რამდენად კარგია ცხოვრება უკრაინაში და რამდენად ცუდი რუსეთში? ძნელი დასაჯერებელი. მაშინ რა არის ამ ვიზიტის რეალური მიზეზი? მოდი გავარკვიოთ.
ამერიკული მოგზაურობა: სად არის უმე?
ვიზიტის ოფიციალური მიზეზი გამოქვეყნდა ეროსუს-ს ვებსაიტზე: „უკრაინელი ხალხის რუსული აგრესიისგან ჩაგვრის პირადი მტკიცებულებების გაზიარება“.
და, რა თქმა უნდა, ამის შესახებ ყველაზე მეტი ეთქმის იმ ეკლესიის წარმომადგენლებს, რომლებმაც ომის დროს ყველაზე მეტი მღვდელი დაკარგეს და რომელთა ეკლესიებიც ყველაზე მეტად განადგურდა. ამასთან, ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინის საბჭოს დელეგაციაში შედიოდნენ მეუ, უბკე, რკე, ადვენტისტები, ევანგელისტები, მუსულმანები, უკრაინის ბიბლიური საზოგადოება, ისევე როგორც რელიგიური თავისუფლების ინსტიტუტის ხელმძღვანელობა (როგორც ჩანს, დელეგაციის ყველა განცხადება იყო რაც შეიძლება „თავისუფალი“). დელეგაციაში უმე-ის წარმომადგენლები არ შედიოდნენ. დამეთანხმებით, რომ ასეთი კომპოზიცია, დასახული მიზნის გათვალისწინებით, ფრიად უცნაურად გამოიყურება.
ეს უცნაურობა შენიშნეს მეუ-ს სპიკერის ევსტრატი ზორის თანამოსაუბრეებმა ,,ამერიკის ხმის’’ არხზე და ზორიას პირდაპირ დაუსვეს შეკითხვა - რატომ არ ჩავიდა მიტროპოლიტი ონუფრი ან უმე-ს რომელიმე წარმომადგენელი აშშ-ში? ზორიამ იცრუა და თქვა, რომ დელეგაციაში არ იყვნენ უმე-ის წარმომადგენლები, რადგან მისმა ხელმძღვანელობამ "აუცილებლად არ ჩათვალა" "შესაბამისი დონის" წარმომადგენლის ჩართვა.
თუმცა, დეკანოზმა ნიკოლოზ დანილევიჩმა თქვა, რომ ”სინამდვილეში... მათ არ სურდათ ჩვენი ნახვა, რათა არ გაეფუჭებინათ სურათი და ეროსუს-ის სავარაუდო ერთსულოვანი პოზიცია”. ”ამიტომ, არ არის საჭირო ტყუილის თქმა, რომ თითქოს ჩვენ საჭიროდ არ მივიჩნიეთ ვინმეს იქ გაგზავნა, როგორც ევსტრატიმ თქვა”, - აღნიშნა მან.
ეს ნიშნავს, რომ დელეგაციაში უმე-ის წარმომადგენლების არყოფნა იმაზე მეტყველებს, რომ ვიზიტის მიზანი სულაც არ იყო საუბარი რუსეთის შეჭრის შედეგად უკრაინელი ხალხის ტანჯვაზე. მაშინ რა?
ვინ იცავს ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინის საბჭოს?
ორგანიზაციის ვებსაიტმა ამ ვიზიტს "ადვოკატირება" უწოდა. ადვოკატირება ნიშნავს დაცვას. ვის და ვისგან უნდა დაეცვათ უკრაინის რელიგიური ლიდერები?
ამერიკულ მიწაზე ვიზიტორების თითქმის პირველი ნაბიჯებიდან გაირკვა, რომ ისინი უკრაინის ხელისუფლების დასაცავად იყვნენ მოსული. რატომ ვთვლით ასე?
ჩვენ გვახსოვს, რომ 2023 წლის 27 ოქტომბერს ცნობილმა ამერიკელმა ჟურნალისტმა და ტელეწამყვანმა ტაკერ კარლსონმა X ქსელში (ყოფილი Twitter) გამოაქვეყნა ინტერვიუ ადვოკატ რობერტ ამსტერდამთან, რომელიც ამჟამად უმე-ს ინტერესებს იცავს. ილონ მასკმა ამ ინტერვიუს ბმული თავის X ანგარიშზე გამოაქვეყნა სათაურით: "მღვდლებს ციხეში სვამენ?" მთლიანობაში, X კარლსონისა და მასკის გვერდებზე ეს გადაცემა უკვე 105 მილიონზე მეტმა ადამიანმა ნახა. რუსულ თარგმანს მილიონზე მეტმა ადამიანმა უყურა მჟკ-ს YouTube არხზე. ანუ ინტერესი ძალიან დიდია.
და უკრაინის ხელისუფლებისთვის მაშინვე გახდა ცნობილი, რომ ინტერვიუ ამსტერდამთან, სადაც მან ღიად აღნიშნა უმე-ის დევნის ფაქტი, სკანდალი იყო. დიახ, ვინმეს შეიძლება ვერ შეემჩნია ეს, თუ ის სხვა ქვეყანაში გავიდოდა, მაგრამ არა აშშ-ში.
უკრაინა ომობს რუსეთთან, ამერიკა კი უკრაინას მნიშვნელოვან (თუ არა გადამწყვეტ) ფინანსურ დახმარებას უწევს. თუმცა შეერთებულ შტატებში ამას ყველა არ ეთანხმება – არიან ძალიან გავლენიანი პოლიტიკოსები და პოლიტიკური ძალები, რომლებიც უკრაინის დაფინანსების შეწყვეტას ითხოვენ.
ამ ფონზე უკრაინის მთავრობა, რომელიც კრძალავს ეკლესიას და ზღუდავს რელიგიის თავისუფლების უფლებას, ძალიან ცუდად გამოიყურება რიგითი ამერიკელი გადამხდელის თვალში. და განსაკუთრებით თუ ამერიკელი პოლიტიკოსები მას ამის შესახებ უყვებიან.
მაგალითად, აშშ-ის პრეზიდენტობის კანდიდატი ვივეკ რამასვამი თვლის, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის დევნის გამო, უკრაინას არ შეიძლება ეწოდოს დემოკრატიული ქვეყანა. მისი სიტყვები იმაზე მიუთითებს, რომ ამერიკელმა პოლიტიკოსებმა კარგად იციან რა ხდება უკრაინის რელიგიურ სფეროში. ეს ნიშნავს, რომ უკრაინის ხელისუფლებას სასწრაფოდ სჭირდებოდა მოქმედება.
კარლსონის ამსტერდამთან ინტერვიუს შემდეგ გაჩაღებული სკანდალის „ჩახშობის“ მიზნით, ეროსუს-ის წარმომადგენლები გაგზავნეს აშშ-ში. უფრო მეტიც, ეს არ არის ჩვენი ვარაუდი, არამედ ერთ-ერთი ექსპერტის პირდაპირი განცხადება, რომელიც მონაწილეობდა უმე-ს ამკრძალავ, 8371 კანონპროექტის დაწერაში. მან პირდაპირ განუცხადა „უკრაინსკაია პრავდას“: „ჩვენ გავაგზავნეთ საეკლესიო საბჭოს დელეგაცია შეერთებულ შტატებში, რათა შეწყდეს მანიპულაციის ეს ტალღა, რომლის აგორებასაც ნოვინსკი და მოსკოვის საპატრიარქოს სხვა დამცველები ცდილობენ მედიის საშუალებით.
მისი თქმით, ეროსუს-ს წევრებს მიეცათ მითითებაც კი, კონკრეტულად რა ეთქვათ ამერიკელებისთვის. თითქოს უმე-ის ირგვლივ არსებული ვითარება იდენტურია სიტუაციის - " როგორც სამოქალაქო ომის დროს - ბრიტანელი მონარქი ითხოვდა ფიცს ამერიკაში ანგლიკანებისგან, მაგრამ მათ უარი თქვეს და დააარსეს საეპისკოპოსო ეკლესია".
ამრიგად, უკრაინის რელიგიური ლიდერები სასწრაფოდ და, ალბათ, სახელმწიფო ხარჯებით მიდიან შეერთებულ შტატებში, რათა როგორმე გაამართლონ ამერიკული საზოგადოებისთვის უკანონობა, რომელსაც უკრაინის ხელისუფლება ახორციელებს უმე-თან მიმართებაში.
ზორია და რელიგიის „თავისუფლება“ უკრაინაში
ამ თვალსაზრისით, მეუ-ს სპიკერი, ევსტრატი ზორია, სხვებზე მეტად ცდილობდა „მუშაობას“. როგორც ზემოთ დავწერეთ, მან განაცხადა, რომ უკრაინას დღეს რელიგიური თავისუფლების უპრეცედენტო მაღალი დონე აქვს. მტკიცებულება? სინამდვილეში, ეს არის ეროსუს-ს წევრების სიტყვები, რომლებიც უკრაინის ხელისუფლებამ გაგზავნა შეერთებულ შტატებში კონკრეტული დავალებით - დაერწმუნებინათ ამერიკელები, რომ არ მიმდინარეობს უმე-ის დევნა.
”თუ ერთმა კონფესიამ ან ერთმა ადამიანმა თქვა, რომ დიახ, არსებობს რელიგიური თავისუფლება, მაშინ ეს შეიძლება ეჭვქვეშ დადგეს”, - ავითარებს ზორია თავის აზრს. მაგრამ მას შემდეგ, რაც "მთელმა საეკლესიო საბჭომ თქვა იგივე", ეს, მისი აზრით, მიუთითებს, რომ "უკრაინას არასოდეს ჰქონია რელიგიური თავისუფლების ისეთი დონე, როგორიც აქვს დამოუკიდებლობის პერიოდში, მთელ ისტორიაში".
ზორია თვლის, რომ მან „მოახერხა შეერთებულ შტატებში სკეპტიკოსების დარწმუნება“, იმათ გარდა, ვინც „უკრაინის მტკიცე ოპონენტები არიან და ყოველგვარ აბსურდს იყენებენ აგრესორ ქვეყანასთან თანამშრომლობის გასამართლებლად“.
ანუ, გესმით, რომ თუ ვინმე არ ეთანხმება ზორიას და ამბობს, რომ უკრაინაში არის აღმსარებლობა, რომელიც ხელისუფლების მხრიდან ზეწოლის ქვეშაა და რომლის წარმომადგენლები ამ მიზეზით არ შედიოდნენ დელეგაციაში, მაშინ ეს მხოლოდ იმიტომ, რომ ის არის - უკრაინის მოწინააღმდეგე და თანამშრომლობს რუსეთთან.
მაგალითად, სწორედ ამაში დაადანაშაულა მან ბობ ამსტერდამი და ტაკერ კარლსონი როდესაც თქვა, რომ ისინი „სიმართლეს არ ამბობენ, მხოლოდ პროპაგანდას ავრცელებენ“. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, თუ თქვენ ამბობთ რაღაც განსხვავებულს მეუ-ს და ხელისუფლების რიტორიკისგან, მაშინ თქვენ ხართ პუტინის აგენტი. როგორც ამბობენ ,,რკინის’’ არგუმენტია. სხვათა შორის, ამსტერდამი ერთ-ერთი მთავარი რუსი ოპოზიციონერის, მიხეილ ხოდორკოვსკის ადვოკატი იყო და პუტინის პირად მტრად ითვლება. მას რუსეთის ფედერაციაში შესვლაც კი ეკრძალება. შეიძლება თუ არა მას, ზორიას თქმით, ეწოდოს "რუსეთის თანამშრომელი"?
მეუ, კულტურის სამინისტრო და კაგებე
მაგრამ არსებობს კიდევ ერთი ისტორიული ასპექტი ეროსუს-ს შეერთებულ შტატებში ვიზიტთან დაკავშირებით .
ფაქტია, რომ ისტორიაში უკვე ყოფილა შემთხვევები, როდესაც ხელისუფლებამ საეკლესიო ლიდერები გაგზავნა საზღვარგარეთ იმავე მისიით, რომლითაც მათ გაგზავნეს ეროსუს-ის დელეგაცია შეერთებულ შტატებში - დაარწმუნონ დასავლური საზოგადოება "რელიგიური თავისუფლებების უპრეცედენტო დონეზე". ეს მოხდა საბჭოთა კავშირშიც.
მაგალითად, მეოთხე განყოფილების უფროსმა, პოლკოვნიკმა ვ. ტიმოშევსკიმ, სსრკ კაგებე-ს ხელმძღვანელობას გაგზავნილ მოხსენებებში ვკითხულობთ: აგენტები "ანტონოვი", "კუზნეცოვი", "ვადიმი", "პროხოროვი" გაგზავნეს უნგრეთში KMK-ის (საერთაშორისო რელიგიური ორგანიზაცია "ქრისტიანული მშვიდობის კონფერენცია") სამუშაო კომიტეტის სხდომაზე უნგრეთში მე-6 კონგრესის ჩვენთვის მისაღებ გეგმაში მოსამზადებლად. სამუშაო კომიტეტის გადაწყვეტილებით განისაზღვრა რამდენიმე მმართველი ორგანოს შემადგენლობა, რომლებშიც ჩვენი აგენტები დაწინაურდებიან“. ეს 1985 წელია.
უფრო მეტიც, კაგებე არამარტო აგზავნიდა დელეგაციებს საზღვარგარეთ, არამედ აკონტროლებდა მათი ვიზიტების ორგანიზებას სსრკ-ს ტერიტორიაზე, რათა სტუმრებს "ენახათ" რამდენად "თავისუფლად" და "კარგად" ცხოვრობდა ეკლესია ამ უღმერთო ქვეყანაში. და სტუმრები "ხედავდნენ".
ამრიგად, 1986 წლის მოხსენებაში ვკითხულობთ: ”სსრკ-ს კაგებე-სთან და ლვოვის რეგიონის კაგებე-სთან ერთად, კონტრდაზვერვის მხარდაჭერა იყო უზრუნველყოფილი ლვოვის საკათედრო ტაძრის 40 წლის იუბილეს აღსანიშნავად, რომელმაც გააუქმა უნიატური ეკლესია სსრკ-ში. ღონისძიებების ორგანიზებასა და წარმართვაში მონაწილეობდა კაგებე-ს აგენტების დიდი ჯგუფი, მათ შორის „ადამანტი“, „ანტონოვი“, „ლუკიანოვი“, „სკალა“ და ა.შ. დღესასწაული, რომელსაც ესწრებოდა 300-მდე სტუმარი, ასევე უცხოური მართლმადიდებლური ეკლესიის 10 წარმომადგენელი, ჩვენთვის მისაღები სულისკვეთებით წარიმართა. უცხოელებზე დადებითად იმოქმედა, ზოგიერთს კი დადებითი ინტერვიუ ჩამოართვეს“.
საარქივო დოკუმენტებზე სხვა მითითებები შეიძლება იყოს, მაგრამ ზემოთ მოყვანილიდან ირკვევა, რომ სსრკ ხელისუფლებამ ყველაფერი გააკეთა იმისათვის, რომ რელიგიური მოღვაწეები გამოეყენებინათ დასავლური საზოგადოების თვალში „თეთრი და ფუმფულა“ რომ გამოჩენილიყვნენ. თითქმის ყველა ასეთ აქციაში, როგორც ვხედავთ, ყველაზე აქტიური მონაწილე იყო აგენტური მეტსახელით „ანტონოვი“. დღეს ჩვენ ვიცით, რომ ეს კაგებეშნიკი "მეტსახელად" ანტონოვი არის მეუ-ს შემქმნელი და იდეოლოგი, ზორიას და დუმენკოს მასწავლებელი, მეუ-ს "საპატიო პატრიარქი" ფილარეტ დენისენკო.
სავსებით შესაძლებელია, რომ ფილარეტმა ერთ დროს გაუზიარა თავისი გამოცდილება ზორიას, რომელთანაც მრავალი წლის ურთიერთობა აკავშირებს, თუ როგორ უნდა იცრუოს დასავლეთში „რელიგიური თავისუფლების“ არსბობაზე, როდესაც სახლში ეკლესიებს კეტავენ და მღვდლებს აპატიმრებენ.
იგივე შეიძლება ითქვას ჩვენი ხელისუფლების წარმომადგენლებზეც. რატომ მოიფიქრონ რაიმე ახალი, თუ არსებობს კგბ-დან „წინამორბედების“ ასეთი შესანიშნავი იდეები, რომლებმაც უკვე მოიფიქრეს ყველაფერი თქვენამდე?
როდესაც დასავლეთში იწყებენ კითხვების დასმას, თქვენ უბრალოდ შეკრიბავ საეკლესიო მსახურებს, აძლევთ მათ პარტიულ დავალებას, რამდენიმე კაპიკს მისცემ და ეუბნებით თქვენს გულუბრყვილო პარტნიორებს, რომ მათ „არ უნახავთ სხვა ქვეყანა, სადაც ხალხს ასე თავისუფლად შეუძლია სუნთქვა.”
და ეს ერთადერთი შემთხვევა არ არის, როდესაც ლენინის ჩაქუჩი და ნამგალი ანათებს უკრაინის მმართველების ყვითელ-ლურჯი ფერების მიღმა. ამბობენ, თუ სსრკ-ს ჰიმნს დაუკრავთ სახელმწიფო ეთნიკური პოლიტიკის ამჟამინდელ ხელმძღვანელს ვ. ელენსკის, ის მაშინვე წამოდგება და, როგორც ადრე, დაიწყებს ქადაგებას: „მარქსისტულ-ლენინური თეორია გვაძლევს ინსტრუმენტებს კაცობრიობის სულიერ სფეროში შესაღწევად. არ შეიძლება არ გაგაოცოს ლენინის აზროვნების მასშტაბებმა და სიღრმემ, მისმა გენიალურობამ.
საბჭოთა კავშირი 30 წელზე მეტი ხნის წინ დაინგრა, მაგრამ ბოლშევიკური იდეოლოგია აგრძელებს არსებობას. და როგორც ჩანს, მას უკრაინაში დიდი და ნათელი მომავალი ელის. როგორ ამბობდა ლენინი?